Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hlavní zásady

 

1.Dětská kopaná znamená hru a hra znamená zábavu

Pro mladé hráče znamená dětská kopaná jejich první setkání s organizovanou hrou.Nezapomeňte,že pro ně to musí znamenat zábavu a radost a nikoliv tvrdou práci.Musí se to stát nedílnou součástí jejich mladých životů.První dojem je ukazovatelem dalšího vývoje dítěte.A tak jim ponecháme zábavu.Nechte je,aby si hráli a méně pozornosti věnujte výsledkům.Nejlepším výsledkem,kterého můžete dosáhnout v dětské kopané,je mít šťastné a rozradostněné děti,které si hrají spolu se svými přáteli a přitom se mohou ledasčemu přiučit.

 

2.Pro děti je nejdůležitější,když mohou být se svými přáteli

Děti se dříve se svými kamarády setkávaly v parcích nebo na polích ve svém sousedství.Trávily svůj volný čas tam a často hrály fotbal.A tak dospělí nesmí zapomenout na to,že důležitým hlediskem kopané pro děti je,aby byly pohromadě se svými přáteli.Musíme svoji pozornost věnovat přátelství,neboť to podporuje lidského ducha.Proto se snažme,aby co možno nejvíce kamarádů a spolužáků hrálo v jejich družstvu.

 

3.S každým se musí maximálně počítat

Nikdo se nezlepší tím,že bude sedět za postranní čárou.A nikdo také nemůže dnes říci,které z dětí se později kvalifikuje pro fotbal dospělých.Dnešní ,,dětské hvězdy,,se zřídkakdy stávají ,,profesionály budoucnosti,,.A tak je nechte,aby všichni hráli stejně dlouho a dejte všem příležitost,aby si mohli zahrát na různých místech.

 

4.Učte děti vyhrávat i prohrávat

Staré přísloví říká:,,Jenom když budete umět prohrávat,budete také umět vítězit,,a dospělí by měli jít jao vždy příkladem.Budou-li umět prokazovat v takových situacích dobré sportovní chování,budou se děti chovat podobně.

 

5.Dětská kopaná musí být pestrá a všestranná

Výchova v několika sportovních disciplínách bude prospěšná i fotbalu při trénování základních schopností a poslouží i dobře vyrovnané fyzické kondici.Pozornost musí být věnována stavbě těla jako celku,spolu se všeobecnými tréninkovými metodami a splněním základních norem sportovní hygieny a sportovního stravování.

 

6.Nabídněme nabídnout dětem kopanou,která ,,přináší radost,,

Dětská kopaná se musí stát pro všechny zúčastněné pozitivní zkušeností,která přináší mladým hráčům ze všeho nejvíc potěšení ze hry.

 

7.Hry jsou pro děti a nikoliv pro dospělé

Rodiče a příbuzní musí projevovat o fotbalový život svých dětí zájem.Musí chodit na jejich tréninky i zápasy.Musí posilovat u mladých hráčů jejich sebedůveru a musí podporovat klub v jeho práci.Dospělí nesmí nikdy zapomenout na to,že je to jejich dítě,které hraje a nikoliv oni.

 

8.Mějte před soupeřem a rozhodčím respekt

Od samého začátku musí být dítě vedeno k tomu,aby mělo zdravou úctu před soupeři a rozhodčím,v duchu Fair Play.Dospělí vždy musí jít příkladem.

 

9.Dejte dítěti správné dětské vybavení

Nemá význam,aby se rostoucím dětem kupovalo příliš drahé sportovní vybavení(boty,chrániče holení,atd..),protože je nebudou moci po několika málo měsících používat.Levnější modely jsou často stejně tak dobré.Uspořádejte pravidelnou ,,výměnu vybavení,,,na které může být použité vybavení předáno jiným dětem.

 

10.Cíl Mini CUPu

Cíl je jednoduchý.Vzhledem k tomu,že současné nároky na první fotbalové krůčky posouvají věkovou hranici malých fotbalistů stále níž a oficiální soutěže začínají kategorií 8 let a mladší,znamená to pro 6-ti leté fotbalisty,kteří jsou na počátku své fotbalové kariéry,utkávat se mnohdy s fotbalově,ale hlavně s fyzicky vyspělými soupeři.V pozdějším věku toto jistě není na škodu,ale pro první fotbalové krůčky je dle mého názoru nejlepší změřit síly se stejně starými a i fotbalovými dovednostmi podobně vybavenými soupeři.Cílem opravdu není dosáhnout nejlepšího výsledku za každou cenu,ale naučit malé fotbalisty a fotbalistky fotbalovým začátkům,aby z nich vzrostli fotbaloví nadšenci.

 

Mějte prosím na mysli tyto zásady při utkáních MINI CUPu,ale nejen při nich....

 

Děkuji

David Kopec